/Antropologija i zdravlje
Antropologija i zdravlje2018-11-09T11:10:05+00:00

Antropologija i zdravlje

Poslijediplomski tečaj Antropologija i zdravlje organizira se od 1984. godine. Do 1990. godine, tečaj se održavao u Dubrovniku, no nakon stanke zbog ratnog stanja godina 1991. i 1992., tečaj je 1993. godine održan u Motovunu, a od 1994. godine održava se na raznim lokacijama, Hvaru, Dubrovniku, Mljetu itd.

Organizatori poslijediplomskog tečaja Antropologija i zdravlje su Hrvatsko antropološko društvo, Institut za antropologiju i Komisija za medicinsku antropologiju i epidemiologiju Međunarodne unije antropoloških i etnoloških znanosti. Tečaj je zamišljen kao susret znanstvenika iz različitih zemalja i potpodručja antropologije. Glavni cilj tečaja je okupiti što veći broj zanimljivih i vrsnih predavača, potaknuti korisne rasprave i pružiti mogućnost za razmjenu znanstvenog iskustva i novih postignuća u suvremenoj znanosti. Jak naglasak stavljen je na uključivanje mladih znanstvenika kojima se omogućava pohađanje predavanja eminentnih suvremenih znanstvenika i sudjelovanje u izazovnim raspravama.

Svakog dana skupa, predavači održavaju četiri do šest predavanja tijekom jutarnjeg i popodnevnog dijela programa nakon čega slijede opsežne diskusije sudionika. Nema paralelnih programa tako da svaki sudionik može slijediti sva predavanja. Struktura predavanja je fleksibilna i određena specifičnim potrebama. Radni jezik skupa je engleski.

Popis dosad održanih znanstvenih skupova Antropologija i zdravlje

  1. Birth cohorts and intervention strategies for healthy pregnancy – insights from the CRIBS study and other birth cohorts

Predavači: L. Bočkor (Hrvatska), N. Cameron (UK), T. Carić (Hrvatska), M. Čoklo (Hrvatska), I. Dolanc (Hrvatska), N. Fuchs (Hrvatska), Havaš Auguštin (Hrvatska), D. Karelović (Hrvatska), E. Petherick (UK), M. Roelants (Belgija), S. Missoni (Hrvatska), D. Novak (Hrvatska), L. M. Schell (SAD), J. Šarac (Hrvatska), M. Turkalj (Hrvatska), T. Vrijkotte (Nizozemska), M. Zajc Petranović (Hrvatska).

  1. Anthropology in the Service of Global Health

Predavači: D. Barbieri (Italija), A. Begić (Bosna i Hercegovina), C. Binder-Fritz (Austrija), T. Carić (Hrvatska), M. Čoklo (Hrvatska), N. Đuzić (Bosna i Hercegovina), A. Fazlić (Bosna and Hercegovina), P. Feher (Mađarska), E. Godina (Rusija), F. Grigorescu (Francuska), M. Hajlovac (Bosna i Hercegovina), T. Hurbo (Bjelorusija), M. Idvall (Švedska), J. Konečný (Češka Republika), S. Koziel (Poljska), M. Krzyzanowska (Poljska), Z. Liudmila (Rusija), V. Marfina (Bjelorusija), N. Marinković (Srbija), L. Mešalić (Bosna i Hercegovina), M. Milic (SAD), N. Nešić (Hrvatska), S. Nikolova (Bugarska), Lj. Pantovic (SAD), M. Paric (Belgija), N. Polina (Bjelorusija), P. Rudan (Hrvatska), S. Schuster (Hrvatska), A. S. Senghor (Francuska), C. Simonpietri (Francuska), J. Šarac (Hrvatska), K. Yamamoto (Japan), D. Toneva (Bugarska), M. Turkalj (Hrvatska), M. Vidovič (Slovenija), A. Zsakai (Mađarska).

  1. The convergence of anthropological subfields in research on health and illness: cultural, biological, archaeological, and linguistic factors

Predavači: K. Anderson (SAD), A. Begić (BiH), L. A. Bennett (SAD), B. Bogin (Velika Britanija), N. Carceller-Maicas (Španjolska), M. Čoklo (Hrvatska), S. Doli-Kryeziu (Kosovo), A. Gomula (Poljska), J. H. Halilović (Bosna i Hercegovina), D. Henry (SAD), L. Henry (SAD), J. Jeszka (Poljska), V. Krklec (Hrvatska), P. Kunstadter (Thailand), B. Legetić (SAD), D. Marjanović (Bosna i Hercegovina), R. Mowson (SAD), R. Merritt (SAD), K. Musante (SAD), N. Nowak (Poljska), M. Pasha (SAD), Z. Premužić (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), B. Rylko-Bauer (SAD), J. Sindik (Hrvatska), A. Speier (SAD), A. Sujoldžić (Hrvatska), S. Squires (SAD), I. Varela Silva (Velika Britanija), M. Vidovič (Slovenija), L. Whiteford (SAD), M. Wozniewicz (Poljska), K. Yamamoto (Japan), T. Zborovskaya (Rusija).

  1. Anthropology and Personalized Medicine: Impacting the Future of Comprehensive Healthcare

Predavači: F. Grigorescu (Francuska), F. Jackson (SAD), L. Lan Low (Malezija), D. Marjanović (Bosna i Hercegovina), S. Mastana (Velika Britanija), D. Primorac (Hrvatska), E. E. Quillen (SAD), D. Rahelić (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), J. Sindik (Hrvatska), T. Šarić (Hrvatska), M. Vidovič (Slovenija).

  1. Anthropology of Tradition and Transition

Predavači: N. Cameron (Velika Britanija), A. Chakrabarti (Indija), E. Demerath (SAD), M. Gibson (Velika Britanija), P. Griffiths (Velika Britanija), N. Grigulevich (Rusija), C. Hann (Njemačka), N. Mascie-Taylor (Velika Britanija), S. McGarvey (SAD), S. Missoni (Hrvatska), M. Rizov (Velika Britanija), P. Rudan (Hrvatska), V. Rudnev (Rusija), L. M. Schell (SAD), S. M. Špoljar-Vržina (Hrvatska).

  1. Current Topics in European Anthropology

Predavači: C. Basu Mallick (Estonija), G. Chaubey (Estonija), S. Cvjetan (Hrvatska), D. Havaš Auguštin (Hrvatska), M. Karmin (Estonija), E. Kobyliansky (Izrael), L. Kovačević (Bosna i Hercegovina), L. Kushniarevich (Estonija), D. Marjanović (Bosna i Hercegovina), E. Pennarun (Estonija), M. Reidla (Estonija), S. Rootsi (Estonija), P. Rudan (Hrvatska), J. Šarac (Hrvatska), T. Šarić (Hrvatska), K. Tambets (Estonija), E. Tamm (Estonija), R. Villems (Estonija).

  1. Adressing Vexing Challenges in the Year 2011

Predavači: L. Bennett (SAD), N. Cameron (Velika Britanija), D. Crews (SAD), C. Fluehr-Lobban (SAD), E. Godina (Rusija), I. Janković (Hrvatska), P. Kunstadter (SAD), L. S. Lieberman (SAD), R. Lobban (SAD), R. J. Meier (SAD), B. Melamed (SAD), S. Missoni (Hrvatska), J. Pařizková (Češka), P. Rudan (Hrvatska), J. Sindik (Hrvatska), N. Sviličić (Hrvatska), S. Špoljar-Vržina (Hrvatska), A. Tomljenović (Hrvatska), D. Uzzell (SAD), I. Varela-Silva (Velika Britanija), M. Vidovič (Slovenija), K. Schaefer (Austrija), K. Yamamoto (Japan).

  1. From Population Structure to Genetic Epidemiology

Predavači: D.M. Behar (Izrael), L. Bennett (SAD), R. Deka (SAD), Z. Duraković (Hrvatska), R. Karns (SAD), L.S. Lieberman (SAD), S. Missoni (Hrvatska), G. Pepe (Italija), P. Rudan (Hrvatska), M. Stoneking (Njemačka), A. Tomljenović (Hrvatska), J. Šarac (Hrvatska), T. Šarić (Hrvatska).

  1. New Challenges for Molecular Anthropology and Genetics

Predavači: D. Behar (Izrael), F. De Angelis (Italija), N. Jeran (Hrvatska), M. Karmin (Estonija), D. Marjanović (Bosna i Hercegovina), M. Metspalu (Estonija), S. Rootsi (Estonija), P. Rudan (Hrvatska), R. Villems (Estonija).

  1. Developing Research Design and Analysis Models to Study Determinants of Health and Wellbeing

Predavači: R. Deka (SAD), Z. Duraković (Hrvatska), L. S. Liberman (SAD), S. McGarvey (SAD), S. Missoni (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), Z. Sheppard (Velika Britanija).

  1. Molecular Anthropology

Predavači: D. Havaš (Hrvatska), N. Jeran (Hrvatska), A. Malnar (Hrvatska), E. Metspalu (Estonija), M. Metspalu (Estonija), S. Missoni (Hrvatska), S. Pääbo (Njemačka), E. Pennarun (Estonija), S. Rootsi (Estonija), P. Rudan (Hrvatska), R. Villems (Estonija), P.A. Underhill (SAD).

  1. Anthropological Perspectives on Woman and the Obesity Pandemic: Causes, Costs and Controls

Predavači: M. Barbalić (Hrvatska), B. Bennet (SAD), K. Bennet (SAD), D. Benysek (SAD), J. Bindon (SAD), B. Bogin (SAD), S. Božić-Vrbančić (Hrvatska), N. Cameron (Velika Britanija), B. Campbell (SAD), I. Cecić (Hrvatska), D. Crews (SAD), I. Colić-Barić (Hrvatska), S. Cvjetan (Hrvatska), H. Čargonja (Hrvatska), S. Elezović (Hrvatska), D. Havaš (Hrvatska), P. Herman (Canada), N. Jeran (Hrvatska), R. Katić (Hrvatska), I. Kefer (Hrvatska), L.S. Lieberman (SAD), S. McGarvey (SAD), J. Miličić (Hrvatska), S. Missoni (Hrvatska), A. Perinić (Hrvatska), J. Polivy (Kanada), C. Probart (SAD), P. Rudan (Hrvatska), A. Ryan (SAD), T. Ryan (SAD), Lj. Srhoj (Hrvatska), V. Srhoj (Hrvatska), A. Sujoldžić (Hrvatska), Z. Šatalić (Hrvatska), J. Tutkuviene (Lithuania), M.I. Varela-Silva (SAD), M. Vidovič (Slovenija), M. Zajc (Hrvatska).

  1. Emerging Era of High Throughput in Population Genetics

Predavači: M. Barbalić (Hrvatska), S. Cvjetan (Hrvatska), B. Janićijević (Hrvatska), N. Jeran (Hrvatska), D. Havaš (Hrvatska), T. Kivisild (Estonija), I. Kutuev (Rusija), M. Metspalu (Estonija), J. Miličić (Hrvatska), S. Missoni (Hrvatska), N. Smolej Narančić (Hrvatska), T. Škarić-Jurić (Hrvatska), S. Rootsi (Estonija), P. Rudan (Hrvatska), K. Tambets (Estonija), P. A. Underhill (SAD), R. Villems (Estonija), L. Zhivotovskiy (Rusija).

  1. Cross-Cultural Aspects of Mental Health and Psychosocial Well Being in Immigrant/Refugee Adolescents

Predavači: Z. Bajrami (Albanija), I. Behluli (Kosovo), A. Buchegger-Traxler (Austrija), R. Buchegger (Austrija), Circella (Italija), C. Cusatelli (Italija), B. De Jesus (Canada), A. De Lucia (Italija), S. Distaso (Italija), H. Ellis (SAD), I. Jasinska-Lahti (Finland), M. P. E. Jirillo (Italija), B. Kellezi (Albanija), M. Koni (Albanija), M. Nardini (Italija), L. Peternel (Hrvatska), M. Plavšić (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), V. Rudan (Hrvatska), U. Sirsch (Austrija), A. Sujoldžić (Hrvatska), L. Szirovicza (Hrvatska), L. Šimičić (Hrvatska), I. Škreblin (Hrvatska), R. Terzić (Bosna i Hercegovina).

  1. Domains of Application in the 21st Century

Predavači: M. Barbalić (Hrvatska), L. Bennett (SAD), C. Bleviss (SAD), N. Chrisman (SAD), T.B. Fjeldheim (Norveška), J. Gilbert (SAD), B. Janićijević (Hrvatska), L.S. Liberman (SAD), J. Miličić (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), N. Smolej Narančić (Hrvatska), A. Sujoldžić (Hrvatska), T. Škarić-Jurić (Hrvatska), L. Škreblin (Hrvatska), D. Thorndike (SAD), L. Vang (SAD), L. Whiteford (SAD).

  1. Phylogeographic Structuring of Modern Human Populations – mtDNA and Y Chromosome Perspective

Predavači: T. Kivisild (Estonija), M. Peričić (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), P. Underhill (SAD).

  1. Current Topics in European Anthropology in the Light of Molecular Genetics

Predavači: P. Malaspina (Italija), A. Noveletto (Italija), S. Rootsi (Estonija), P. Rudan (Hrvatska), K. Tambets (Estonija), R. Villems (Estonija).

  1. Genetics of Complex Diseases

Predavači: M. Anderson (SAD), L. Barać (Hrvatska), P. Blaha (Češka), H. Campbell (Velika Britanija), R. Chakraborty (SAD), R. Deka (SAD), M. Kimmel (SAD), Li Jin (SAD), I. Mazura (Češka), A.G. Menon (SAD), M. Peričić (Hrvatska), R.Y.K. Pun (SAD), I. Rudan (Hrvatska), W. Scheffrahn (Švicarska), H. Schmidt (Njemačka), M. Shriver (SAD), Y.R. Su (SAD), T. Škarić-Jurić (Hrvatska), H.-V. Tolk (Estonija), R. Villems (Estonija), A. Wright (Velika Britanija).

  1. Anthropology and Molecular Genetics II

Predavači: R. Calderon (Španjolska), B. Crouau-Roy (Francuska), R. Deka (SAD), T. Kivisild (Estonija), E. Metspalu (Estonija), A. Piazza (Italija), I. Rudan (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), W. Scheffrahn (Švicarska), H-V. Talk (Estonija), R. Villems (Estonija), Lj. Zergollern Čupak (Hrvatska).

  1. Disease Profiles in Developed and Developing Countries

Predavači: P. Blaha (Češka), E. Bodzsar (Mađarska), L. Brant (SAD), O. Eiben (Mađarska), F. Facchini (Italija), T.B. Fjeldheim (Norveška), R.M. Garutto (SAD), E. Ginsburg (Izrael), E. Godina (Rusija), G. Hauser (Austrija), G. Hezden (Švedska), Kundstater (SAD), F. LeClere (SAD), N. Mascie-Taylor (Velika Britanija), K. Moji (Japan), D. Pettener (Italija), C. Plato (SAD), I. Rudan (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), D. Sivakova (Slovačka), S. Strickland (Velika Britanija), K. Yamamoto (Japan), R. Yanagihara (SAD).

  1. Islands in Transition – Anthropological Analysis

Predavači: M. Bakran (Hrvatska), P.T. Baker (SAD), L. Barać (Hrvatska), B.C. Bennett (SAD), P. Blaha (Češka), B. Cvjetanović (Hrvatska), G.F. De Stefano (Italija), O. Eiben (Mađarska), T.B. Fjeldheim (Norveška), S. Forenbaher (Hrvatska), H. Greil (Njemačka), P. Kunstadter (SAD), G. Livshits (Izrael), A. Lopašić (Velika Britanija), I. Martinović Klarić (Hrvatska), J. Palsson (Island), D.F. Roberts (Velika Britanija), I. Rudan (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), M. Sato (Japan), K. Schaefer (Austrija), N. Smolej Narančić (Hrvatska), I. Šimundić (Hrvatska), K. Yamamoto (Japan), R. Villems (Estonija), G.W. Weber (Austrija).

  1. Anthropology and Molecular Genetics

Predavači: R. Calderon (Španjolska), B. Crouau-Roy (Francuska), I. Drmic (Hrvatska), J.M. Dugoujon (Francuska), I. Klaric (Hrvatska), I. Medica (Hrvatska), B. Peterlin (Slovenija), A. Piazza (Italija), D. Primorac (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), W. Scheffrahn (Švicarska), J. Sertic (Hrvatska), E. Strouhal (Češka).

  1. Youth and Aids

Predavači: J. Begovac (Hrvatska), R.P. Bernard (Švicarska), B. Cvjetanović (Hrvatska), O. Eiben (Mađarska), T.B. Fjeldheim (Norveška), V. Godina (Slovenija), I. Rudan (Hrvatska), D. Tot (Hrvatska), A. Štulhofer (Hrvatska), V. Hlebec (Slovenija), S.E. Nikolov (Bugarska), M. Zeman (Slovačka), I. Bernik (Slovenija), L. Rabusic (Češka), J.R. Halik (Poljska), B. Bennett (SAD).

  1. Reflections of Body Composition Studies

Predavači: L. Brant (SAD), H. Greil (Njemačka), G. Hauser (Austrija), G. Heyden (Švedska), M. Heyden (Švedska), A. Horska (Češka), D.F. Roberts (Velika Britanija), W.A. Stini (SAD), T. Talluri (Italija), T. Tomazo Ravnik (Slovenija), U. Trippo (Njemačka), A. Wittmann (Austrija), D. Zerbo (Slovenija), M. Vidovič (Slovenija).

  1. The Study of Forced Migration: Psychological, Legal, Humanitarian and Anthropological Interventions

Predavači: G.T. Al-Omari (Jordan), G.T. Anderson (Norveška), B. Bennett (SAD), J. Carlarne (Velika Britanija), M. Eastmond (Švedska), B.Harrell-Bond (Velika Britanija), M. Hauswirth (Švicarska), M. Knežević (Hrvatska), K Koizumi (Japan), A. Kristensen (Norveška), J.M. Lemaire (Belgija), K. Logghe (Nizozemska), A. Mikuš Kos (Slovenija), F.W. Rösing (Njemačka), V. Rudnev (Rusija), K. Svenaeus (Švedska), S. Taylor (Australija), W. Tromp-Brattinga (Nizozemska), B. Tromp Rijks (Nizozemska), C.P. Tsering (predstavnik Dalai Lame), L. van Williegn (Nizozemska).

  1. Health, Disease, and Human Variation: The Transdisciplinary View of Human Population Biology

Predavači: D.E. Crews (SAD), D.I. Dufour (SAD), T.B. Fjeldheim (Norveška), Y. Guangjun (Kina), G.J. Harper (SAD), S. Hewner (SAD), F.B. LeClere (SAD), S. Lixin (Kina), S. MVelika Britanijahopadhyay (Indija), T. Pollard (Velika Britanija), T. Steegman (SAD), S.J. Ulijaszek (Velika Britanija), L. Wansheng (Kina).

  1. Growth and Development in the Changing World

Predavači: B.C. Bennett (SAD), B. Bogin (SAD), N. Cameron (South Africa), O. Eiben (Mađarska), P. B. Eveleth (SAD), M. K. Gilliland (SAD), H. Greil (Njemačka), G. Miličević (Hrvatska), Ž. Prebeg (Hrvatska), M. Prokopec (Czeska), D.F. Roberts (Velika Britanija), P. Rudan (Hrvatska), O.G. Sun Liyi (Kina).

  1. Nutritional Anthropology

Predavači: A. Kaić-Rak (Hrvatska), L.S. Lieberman (SAD), C.K. Probart (SAD), M. Roede (Nizozemska), P. Rudan (Hrvatska), N. Smolej Narančić (Hrvatska), G. Ulbricht (Njemačka).

  1. Anthropology and Health

Predavači: I. Abramović-Beck (Hrvatska), H. Greil (Njemačka), V. Jovanović (Hrvatska), Z. Jurčić (Hrvatska), G. Miličević (Hrvatska), M. Mustać (Hrvatska), J. Palsson (Island), S.A. Penda (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), N. Smolej Narančić (Hrvatska), T. Škarić-Jurić (Hrvatska), M. Vidovič (Slovenija), M. Živičnjak (Hrvatska).

  1. Who is Normal? Perspectives on Health and Human Variation

Predavači: L.A. Bennett (SAD), L.J. Brant (SAD), J. Bruckner (SAD), T.B. Fjeldheim (Norveška), P.H. Gebhard (SAD), R.L. Hall (SAD), P.L. Jamison (SAD), L.S. Lieberman (SAD), B. Meier (SAD), R.J. Meier (SAD), C. Probart (SAD), P. Rudan (Hrvatska), S.Y. Samson (SAD), C. Sorenson (SAD), M. Vidovič (Slovenija).

  1. Demography and Physiology of Aging

Predavači: C. Barth (Zapadna Njemačka), K.W. Collins (Velika Britanija), D.E. Crews (SAD), M. Drobna (Čehoslovačka), I. Drobny (Čehoslovačka), O. Eiben (Mađarska), C. Erhard (Austrija), T.B. Fjeldheim (Norveška), H. Greil (Istočna Njemačka), K. Hajniš (Čehoslovačka), S. Hawlik (Austrija), U. Jaeger (Njemačka), T. Kortvelyessy (SAD), H. Krasničanova (Čehoslovačka), L. Lhotska (Čehoslovačka), H. Mala (Čehoslovačka), S. Medenilla (Zapadna Njemačka), E. Nowak (Poljska), J. Parizkova (Čehoslovačka), J. Piontek (Poljska), M. Pospišil (Čehoslovačka), M. Prokopec (Čehoslovačka), P. Rudan (Hrvatska), W.A. Stini (SAD), H. Zlamalova (Čehoslovačka).

  1. Current Topics in Human Ecology

Predavači: L.A. Bennett (SAD), W. Bernhard (Norveška), T.B. Fjeldheim (Norveška), M.F. Lethbridge (SAD), L. Lhotska (Čehoslovačka), M. Prokopec (Čehoslovačka), P. Rudan (Hrvatska), H. Sieben (Njemačka), S.M. Špoljar (Hrvatska), N. Wolanski (Poljska).

  1. Biocultural Antecedents to Alcoholism

Predavači: L.A. Bennett (SAD), P. Cook (SAD), T.B. Fjeldheim (Norveška), F. Hannah (SAD), M.B. Kendall (SAD), B. Karmakar (Indija), M.F. Lethbridge (SAD), R.J. Meier (SAD), B. Meier (SAD), J. Miličić (Hrvatska), P. Rudan (Hrvatska), S. M. Špoljar (Hrvatska).

  1. Anthropological and Medical Approaches in the Study of Goiters

Predavači: G. Bellis (Francuska), J. Bisset (Francuska), D. Bonavita (Francuska), N. Borot (Francuska), E. Brown-Demonet (Francuska), M.H. Cazes (Francuska),A. Chaventre (Francuska), D. Hermes (Francuska), V. Hertrich (Francuska), B. Karmakar (Indija), M.F. Lethbridge (SAD), Y. Liu (Kina), M. Poisson (Francuska), A. P. Richard (Francuska), A. Roth (Švicarska), F. Roux (Francuska), P. Rudan (Hrvatska).

  1. Native Populations of the Arctic and Subarctic

Predavači: J. Balslev (Danska), L.A. Bennett (SAD), L. Bernard (Kanada), N. Broadbent (Švedska), Y. Bromley (USSR), H.H. Draper (Kanada), A. Eriksson (Nizozemska), H. Forsius (Finland), C. Goodson-Jamison (SAD), Hahn (SAD), J. Halpern (SAD), P. L. Jamison (SAD), S.H. Katz (SAD), M.F. Lethbridge (SAD), L. Lhotska (Čehoslovačka), Y. Liu (Kina), M.A. Mackey (Kanada), J. Malaurie (Francuska), J. Mayhall (Kanada), R.J. Meier (SAD), F.A. Milan (SAD), A. Kandler (Island), J. Palsson (Island), M. Prokopec (Čehoslovačka), D.W. Rennie (SAD), P. Rudan (Hrvatska), W.J. Schull (SAD), H.T. Sjovold (Švedska), E.E. Szathmary (Kanada), T.K. Young (Kanada), S.L. Zegura (SAD), K. Zvanich-Young (SAD), A.B. Way (SAD).

  1. Historical Processes and Human Demography

Predavači: P.T. Baker (SAD), L.A. Bennett (SAD), L. Bondioli (Italija), A. Coppa (Italija), M. Danubio (Italija), D.K. Evans (SAD), A. Herring (Kanada), L.B. Jorde (SAD), E. Kuczynski (Poljska), S. Kunitz (SAD), M.F. Lethbridge (SAD), L. Lhotska (Čehoslovačka), Y. Liu (Kina), R. Macchiarelli (Italija), J. Marill (SAD), N. Mascie-Taylor (Velika Britanija), J.H. Mielke (SAD), R.S. Miendl (SAD), J. Nemeskeri (Mađarska), R. Perisonius (Nizozemska), M. Prokopec (Čehoslovačka), D.F. Roberts (Velika Britanija), P. Rudan (Hrvatska), D.F. Roberts (Velika Britanija), S. Sherren (Velika Britanija), M.T. Smith (Velika Britanija), G. Spedini (Italija), A. Swedlund (SAD), Wolanski (Poljska).

  1. Biological and Sociocultural Contributions

Predavači: M. Agar (SAD), L.A. Bennett (SAD), L. Bradshaw (SAD), P. Conrad (SAD), N. Čugalj (SAD), D. K. Evans (SAD), J. Gilbert (SAD), J. Halpern (SAD), G. Hauser (Austrija), B. Kerewsky-Halpern (SAD), M.F. Lethbridge (SAD), L. Lhotska (Čehoslovačka), Y. Liu (Kina), R. Lobban (SAD), P.E. Lund (Danska), D. Madianou (Grčka), K. McDermott (SAD), M. Prokopec (Čehoslovačka), O. Rickards (Italija), D.F. Roberts (Velika Britanija), P. Rudan (Hrvatska), D. Slesinger (SAD), P. Slesinger (SAD), A.K. Stapnes (Norveška), B. Van Den Eynden (Belgija), E. Wellin (SAD).